معرفی بات های تلگرامی | نحوه راه اندازی بات مخصوص کسب و کار شما

معرفی بات های تلگرامی | نحوه راه اندازی بات مخصوص کسب و کار شما

سه شنبه 10 مرداد 1402

بات تلگرامی چیست؟

بات تلگرامی (Telegram bot) یک نرم‌افزار کاربردی است که بر روی پلتفرم تلگرام اجرا می‌شود. این بات‌ها می‌توانند با کاربران تعامل داشته باشند و وظایف مختلفی را انجام دهند. بات‌ها می‌توانند پاسخگوی سوالات کاربران باشند، اطلاعاتی را از وب‌سایت‌ها و سرویس‌ها استخراج کنند، اخبار و اطلاعات را به کاربران ارسال نمایند، بازی‌ها و سرگرمی‌های مختلف را اجرا کنند، وظایف خودکار را بر اساس دستورات کاربران اجرا نمایند و بسیاری از سایر وظایف مفید را انجام دهند.

تلگرام اجازه می‌دهد تا توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان، بات‌ها را برای استفاده عموم برنامه‌ریزی کنند و کاربران به آسانی می‌توانند از این بات‌ها برای بهبود تجربه کاربری خود در پیام‌رسان تلگرام استفاده نمایند.

دلیل به وجود آمدن بات تلگرامی

انسان‌ها به دلیل طبیعتشان همیشه در برابر انجام برخی کارها ناتوان بوده‌اند؛ برای مثال هیچ‌گاه نمی‌توانند ۲۴ ساعته بیدار بمانند یا به صورت شبانه‌روزی کار کنند و همیشه بهترین بازدهی را داشته باشند.

اما بات‌ها می‌توانند به صورت ۲۴ ساعته، بدون وقفه و با سرعت بیشتری به مخاطبین کمک کنند و خواسته‌های آن‌ها را انجام دهند. آن‌ها می‌توانند به صورت دو طرفه با مشتری ارتباط برقرار کنند؛ یعنی برای پیدا کردن مشکل اصلی می‌توانند از کاربر سوال بپرسند و برای پاسخگویی بهتر با سایت‌هایی مانند یوتیوب، ویکی‌پدیا و غیره ارتباط برقرار کنند و از اطلاعات موجود در آن‌ها استفاده کنند.

با ظهور بات‌های بیشمار، اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌هایی تحت عنوان "بات‌یاب" به وجود آمد که مخاطبین بتوانند با کمک آن‌ها بات مورد نظر خود یا باتی که به بهترین صورت خواسته‌های آن‌ها را انجام دهد را به راحتی پیدا کنند.

بات تلگرام چگونه کار می‌کند؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، بات‌های تلگرام که به طور عمومی به عنوان بات‌ها شناخته می‌شوند، برنامه‌های کامپیوتری هستند که به وسیله رابط برنامه‌نویسی تلگرام (Telegram Bot API) با سرور تلگرام ارتباط برقرار می‌کنند و با کاربران در چت‌ها تعامل دارند. این بات‌ها با دریافت دستورات از کاربران، وظایف مختلفی را انجام می‌دهند و به صورت خودکار و برنامه‌ریزی شده با کاربران در ارتباطند.

عملکرد یک بات تلگرام به صورت زیر است:

ثبت بات: ابتدا برای ساخت بات تلگرام، باید با استفاده از اپلیکیشن تلگرام با بات "BotFather" یک بات تلگرام بسازید.

اتصال به API تلگرام: با استفاده از توکن دریافتی ازBotFather، بات به API تلگرام متصل می‌شود و با سرور تلگرام ارتباط برقرار می‌کند.

دریافت و پردازش پیام‌ها: بات دریافت پیام‌ها و دستورات از کاربران را از طریق API تلگرام می‌پذیرد و آن‌ها را پردازش می‌کند.

ارسال پیام‌ها: بات می‌تواند به کاربران پاسخ بدهد و پیام‌های مختلفی را برای آن‌ها ارسال کند.

برنامه‌ریزی: بات‌ها می‌توانند برنامه‌ریزی شوند تا به صورت خودکار به عملکرد خاصی پاسخ دهند، مانند ارسال اطلاعیه‌ها، جستجو در دیتابیس‌ها، ارسال فایل‌ها و موارد دیگر.

ارتباط با دیگر سرویس‌ها: بات‌ها می‌توانند با سرویس‌ها و وب‌سایت‌های دیگر نیز ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را به‌روز رسانی کنند.

با استفاده از این عملکرد پایه، می‌توان بات‌های مختلفی با قابلیت‌ها و وظایف متنوع ایجاد کرد و آن‌ها را در چت‌های تلگرام با کاربران به اشتراک گذاشت.

چگونه از بات تلگرامی کسب درآمد کنیم؟

روش کار بات‌ها بر اساس سیستم پرسش و پاسخ است که با استفاده از این سیستم می‌توان به کاربران اطلاعات آموزشی ارائه داد. مثلاً بات‌های آموزش زبان، بات‌های پزشکی و سایر موارد را به راحتی می‌توان با استفاده از سیستم پرسش و پاسخ بات ایجاد کرد. سپس از کاربران می‌توان حق عضویت دریافت کرد یا در بات‌ها تبلیغاتی برای محصول خاصی ایجاد نمود.

بات‌های تلگرام را می‌توان برای مقاصد تجاری و یا شخصی به‌کار برد. برای کاربردهای حرفه‌ای، لازم است بات به سروری متصل شود و اطلاعات را از سرور به کاربران ارائه دهد.

در هنگام استفاده از گروه‌های تلگرامی برای تبلیغات، می‌توان بدون نیاز به سرور یک بات ساده را برای اعلام شرایط گروه ایجاد نمود. همچنین، در صورتی که کاربری قصد انجام تبلیغات داشته باشد، از فعالیت او و درج عبارات تبلیغاتی در گروه‌ها جلوگیری نمود و او را به خواندن قوانین گروه در بات هدایت کنید. با این راه‌حل احتمال خروج کاربران از گروه‌ها کاهش می‌یابد. البته بات‌های تلگرامی می‌توانند برای کاربردهای بیشتری استفاده شوند.

چگونه می‌توان از تلگرام برای کسب و کار خود استفاده کرد؟

برای استفاده از تلگرام به عنوان یک ابزار تجارتی، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

·         ارتباط با مشتریان: می‌توانید کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی ایجاد کنید و با مشتریانتان در ارتباط باشید. از طریق این کانال‌ها محصولات و خدمات خود را معرفی کنید و به پرسش‌ها و نیازهای مشتریان پاسخ دهید.

·         تبلیغات و بازاریابی: با استفاده از کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی، می‌توانید تبلیغات و بازاریابی خود را انجام دهید و آنها را به مشتریان جدید تبدیل کنید.

·         پشتیبانی و خدمات مشتریان: از طریق تلگرام می‌توانید خدمات پشتیبانی و مشاوره به مشتریان را ارائه و به مشکلات و سوالات آنها پاسخ دهید.

·         فروش محصولات: اگر دارای فروشگاه آنلاین هستید، می‌توانید محصولات خود را در تلگرام عرضه کنید و فروش انجام دهید.

·         آموزش و آگاهی‌رسانی: می‌توانید از طریق کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی آموزش‌ها، اطلاعات و محتواهای آگاهی‌رسانی را به مشتریانتان ارائه دهید.

·         ارتقاء برند: با استفاده از بات تلگرامی، می‌توانید برند خود را ارتقا داده و شناخته‌شدگی بیشتری بین مشتریان خود ایجاد کنید.

به‌طور کلی، استفاده از بات تلگرامی به عنوان یک ابزار تجارتی می‌تواند به شما کمک کند تا ارتباط بیشتری با مشتریانتان داشته باشید و فرصت‌های جدیدی را برای توسعه کسب‌وکارتان ایجاد کنید.

نحوه راه اندازی بات مخصوص کسب و کار شما

برای ساخت یک بات تلگرام، شما به زبان برنامه‌نویسی پایتون و استفاده از رابط برنامه‌نویسی تلگرام (Telegram Bot API)  نیاز خواهید داشت. این API اجازه می‌دهد تا شما با سرور تلگرام ارتباط برقرار کرده و بات‌های خود را برنامه‌ریزی و کنترل کنید.

در زیر مراحل ایجاد یک بات تلگرام به طور خلاصه آمده است:

در ابتدا، به تلگرام بروید و با استفاده از اپلیکیشن تلگرام یک بات جدید بسازید. برای این کار، به بات "BotFather" پیام بفرستید و دستور /newbot را ارسال کنید تا یک توکن برای بات شما تولید شود.

سپس، یک پروژه Python جدید ایجاد کنید و کتابخانه pyTelegramBotAPI را نصب نمایید. این کتابخانه برای برنامه‌نویسی بات‌های تلگرام بهینه شده است.

در قدم بعد، توکن بات تلگرامی که دریافت کردید را به کد Python خود اضافه نموده و از API تلگرام برای برنامه‌نویسی بات خود استفاده کنید.

تابع‌های مختلفی مانند تابع دریافت پیام، ارسال پیام و تنظیمات دیگر را برای بات خود بنویسید. بات خود را اجرا کنید و در چت‌ها با بات خود تعامل ایجاد کنید تا مطمئن شوید که بات به درستی کار می‌کند.

با این مراحل ساده، می‌توانید یک بات تلگرام ساده را ایجاد کنید. البته برای ایجاد بات‌های پیچیده‌تر و با قابلیت‌های بیشتر، نیاز به مطالعه بیشتر و آشنایی با مفاهیم برنامه‌نویسی پیشرفته و API تلگرام خواهید داشت.

 

لازم به ذکر است که توضیحات فوق، از عهده یک برنامه نویس برمی‌آید و اشخاص بدون دانش برنامه‌نویسی، قادر به انجام آن نیستند. اگر برای کسب و کار خود، نیازمند بات های تلگرامی هستید، می‌توانید به شرکت هایی مانند گروه طراحی سایت لاگ در ارتباط باشید تا برایتان بات های تلگرامی با کارایی دلخواه را طراحی نمایند.

سفارش طراحی سایت

0 نظر

نظری ثبت نشده است

نظر جدید
(پاسخ به X حذف)