زیباترین فونت های فارسی برای طراحی وب سایت

زیباترین فونت های فارسی برای طراحی وب سایت

شنبه 28 مرداد 1402

در دنیای طراحی وب، انتخاب فونت مناسب برای محتوای فارسی یکی از اصولی‌ترین عناصر برای جلب توجه و خوانایی بهتر است. با توجه به فرهنگ و زبان فارسی، انتخاب زیباترین فونت‌ها باعث می‌شود تا وب‌سایت‌ها با طراحی جذاب‌تر و خواناتری درخشان شوند.

در این مقاله که به همت گروه طراحی سایت لاگ جمع‌آوری شده است، به بررسی تعدادی از بهترین و زیباترین فونت‌های فارسی برای طراحی وب‌سایت‌ها پرداخته‌ایم.

1- فونت ایران سنس (IRANSans)

فونت ایران سنس

این فونت در صدر لیست بهترین فونت‌های فارسی برای وب‌سایت‌ها قرار دارد و اولین فونتی است که در سال 1393 به صورت رایگان در اینترنت منتشر شد. فونت ایران سنس به طور کلی مناسب برای انواع وب‌سایت‌ها از جمله فروشگاه‌های آنلاین، سایت‌های خبری و شرکتی می‌باشد. به ویژه اعداد فارسی را با زیبایی نمایش می‌دهد.

شما می‌توانید از میان 6 وزن مختلف آن، مناسب‌ترین‌ها را برای عنوان اصلی یا همان H1، عنوان‌های فرعی و متن انتخاب کنید. در اکثر وب‌سایت‌ها، اغلب از نوع معمولی (regular) آن برای متون استفاده می‌شود.

فونت ایران سنس، مطابق آمار، در مرحله نهایی جشنواره وب و موبایل سال 1398 بر روی بیش از 54% از وب‌سایت‌های ایرانی استفاده شده است.

2- فونت ایران یکان (B Yekan)

فونت ب یکان

در سال 1394، تعداد زیادی از سایت‌های ایرانی که به مرحله نهایی جشنواره وب و موبایل راه یافته بودند، فونت ایران یکان را برای سایت خود انتخاب کرده بودند. در سال‌های بعد، با پیشرفت و شناخته‌تر شدن فونت ایران سنس، ایران یکان به رتبه دوم در میان فونت‌های محبوب قرار گرفت. این فونت هنوز نیز در وب‌سایت‌های مشهور مانند دیجیکالا، شیپور، روبیکا و غیره استفاده می‌شود.

فونت ایران یکان با طراحی زیبایی با 8 وزن مختلف درآمده است و حتی برای اعداد فارسی نیز طراحی شده است. با توجه به این ویژگی‌ها، شما می‌توانید وزن‌ها و نمونه‌های مناسب این فونت را برای انواع قسمت‌های مختلف متن در سایت یا اپلیکیشن خود انتخاب کنید.

3- فونت وزیر (Vazir)

اگر در جستجوی یک فونت رایگان از میان بهترین فونت‌های فارسی برای طراحی وب‌سایت هستید، بهتر است به دقت به فونت وزیر مراجعه کنید. این فونت که در 6 وزن مختلف طراحی شده است، به صورت رایگان در اینترنت در دسترس قرار دارد.

جالب است بدانید که این فونت به تعدادی نسخه مختلف عرضه شده است و در هر به‌روزرسانی بهبود یافته است. این فونت خوانا همچنین، از اعداد فارسی نیز پشتیبانی می‌کند.

4- فونت شبنم (Shabnam)

فونت شبنم

یکی دیگر از فونت‌های رایگان و زیبا که می‌توانید در طراحی وب‌سایت‌تان بهره ببرید، فونت شبنم است. این فونت در واقع نسل جدیدی از فونت وزیر است و بر پایه طراحی آن ایجاد شده است.

فونت شبنم دارای 5 وزن مختلف از ضخیم تا نازک است، به این ترتیب می‌توانید آن‌ها را با توجه به ساختار وب‌سایتتان برای عناوین و متن‌ها مناسب‌ترین‌شان را انتخاب کنید.

5- فونت انجمن

فونت انجمن، یکی از جدیدترین و مناسب‌ترین فونت‌ها برای وب‌سایت‌هاست که در سال 1398 توسط انجمن صنفی طراحان گرافیک با در نظر گرفتن تمام جنبه‌های طراحی ایجاد شده است. این فونت با سبکی خاص، خوانایی بالا و جذابیت زیاد، به سرعت توانست توجه زیادی از طراحان وب‌سایت را به خود جلب کند.

ویژه‌ترین استفاده از این فونت برای سایت‌های روانشناسی، انگیزشی و فرهنگی می‌باشد. حتی در طراحی بنرها نیز از این فونت بسیار استفاده می‌شود. فونت انجمن در 11 وزن مختلف در دسترس قرار دارد و از جمله ویژگی‌های برجسته آن می‌توان به پشتیبانی از حروف انگلیسی و اعداد فارسی اشاره کرد.

6- فونت فرهنگ

یکی دیگر از بهترین فونت‌های فارسی برای وب‌سایت، فونت فرهنگ است که از حروف فارسی، انگلیسی، عربی، کردی و اردو پشتیبانی می‌کند. اخیراً این فونت به دو نسخه "farhang" و "farhang sharp" معرفی شده است. فونت فرهنگ با 9 وزن مختلف، امکان انتخاب مناسب‌ترین وزن برای هر قسمت از وب‌سایت شما را فراهم می‌کند.

علاوه بر این، نکته جالب اینجاست که فونت فرهنگ به طور عمده در بیشتر وب‌سایت‌ها برای طراحی دکمه‌های "دعوت به اقدام" یا CTA مورد استفاده قرار می‌گیرد.

7- فونت ایران شارپ

فونت ایران شارپ

اگر به دسته‌ای از کاربران تعلق دارید که به استفاده از فونت‌های زر، نازنین، لوتوس و میترا عادت کرده‌اید و دنبال فونتی با ساختار مشابه هستید، فونت ایران شارپ را به امتحان کنید.

این فونت معاصر با حفظ ساختار اصلی و سنتی، به منظور بهینه‌سازی فونت‌های قدیمی طراحی شده است. دارای 5 وزن مختلف است که با یکدیگر به صورت کامل، همپوشانی دارند. این به این معناست که در صورت تغییر وزن فونت، در پاراگراف‌بندی‌ها هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد. علاوه بر این، فونت ایران شارپ قابلیت فارسی‌سازی اعداد را نیز داراست.

تمامی فونت های فارسی را می‌توانید از وب سایت های زیر خریداری نمایید:

·         فونت ایران

·         آی آر فونت

·         فونت‌ها

·         فونت یاب

سفارش طراحی سایت

0 نظر

نظری ثبت نشده است

نظر جدید
(پاسخ به X حذف)